Modernizacja kotłowni – od czego zacząć?
Modernizacja kotłowni jest wykonywana z różnych powodów. Przeważnie podczas generalnego remontu domu, przeniesienia kotłowni do innego pomieszczenia lub zmiany systemu ogrzewania. Dodatkowo, modernizacja jest przeprowadzana w sytuacji, w której zachodzi konieczność dostosowania mocy kotła do zmienionych (najczęściej zmniejszonych) strat ciepła, wynikających np. z termomodernizacji domu. Jednak od czego rozpocząć cały proces? W przypadku każdego remontu i modernizacji najważniejszy jest plan. Przede wszystkim należy szczegółowo określić lokalizację wszystkich urządzeń znajdujących się w kotłowni, uwzględniając ich wymiary i miejsce potrzebne do obsługi. Jakie są kolejne kroki?
Przygotowanie do modernizacji kotłowni
Na początku warto zaznaczyć, że wymagania dotyczące instalacji gazowych w domach są inne od tych, które obowiązywały jeszcze kilkanaście lat temu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność zapoznania się ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Centralne ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe i ekologiczne. Takie połączenie sprawia, że cieszy się dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych ze zmianą sposobu ogrzewania, trzeba dokonać kilku pomiarów pomieszczenia.
Kotłownia, w której znajduje się piec gazowy, musi charakteryzować się odpowiednią wielkością. Inne przepisy stosuje się do pieców, które do procesu spalania potrzebują powietrza z kotłowni, a inne do modeli wyposażonych w tak zwaną zamkniętą komorę spalania. Ponadto różne przepisy znajdują zastosowanie do nowego i do starszego budownictwa. Należy jednak mieć na uwadze, że minimalna wysokość kotłowni to odpowiednio 1,9 m (starsze budownictwo) i 2,2 m (nowe budownictwo). Z kolei minimalna kubatura kotłowni nie może być mniejsza od 8 m3. Jeżeli pomieszczenie, w którym obecnie znajduje się kotłownia nie spełnia podstawowych wymagań, musi zostać zmienione.
Co jeszcze warto wiedzieć o modernizacji kotłowni?
Zakres prac związanych z przygotowaniem kotłowni jest ściśle uzależniony od rodzaju wprowadzanych zmian. Jeżeli planujemy w przyszłości instalację paneli fotowoltaicznych, wówczas należy zaplanować dodatkowe miejsce. Niekiedy wymagana będzie również zmiana instalacji elektrycznej, włącznie z rozmieszczeniem lub montażem nowych gniazdek. Modernizacja kotłowni bez okien powinna też uwzględnić system wentylacyjny. Dla zachowania czystości, niektóre osoby decydują się także na kładzenie kafelków na podłodze.
Możliwe formy wsparcia
Przed pierwszymi inwestycjami związanymi modernizacją systemu ogrzewania i wymiany pieca na ekologiczny, warto sprawdzić możliwość uzyskania dotacji. W 2018 wystartował państwowy program Czyste Powietrze. Główne założenia tego przedsięwzięcia dotyczą poprawy jakości powietrza oraz redukcji ilości gazów emitowanych do atmosfery. Odbywa się to poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, a także termomodernizację budynków, a co za tym idzie, minimalizację strat ciepła. Założenia programu obejmują pomoc w formie dotacji lub dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kapitału kredytu. Co istotne, praktycznie w każdej gminie wyznaczony jest pracownik, który ma za zadanie nieść pomoc w wypełnianiu dokumentacji związanej ze zgłoszeniem wniosku oraz rozliczeniem dotacji. Wiele niezbędnych informacji na ten temat inwestor uzyska również od profesjonalnych wykonawców.
Warto też wspomnieć, że od 1 września 2017 r. m.in. na terenie województwa śląskiego obowiązuje tak zwana uchwała antysmogowa. Treść ustawy ogranicza wykorzystanie wybranych paliw stałych. Jednym z najważniejszych punktów jest zakaz spalania węgla brunatnego, mułów i biomasy o wilgotności powyżej 20%. W wyniku wprowadzonych ograniczeń, centralne ogrzewanie gazowe stało się jeszcze bardziej popularne. Zgodnie z ustawą, do końca 2023 r. muszą zostać wymienione kotły 5-10-letnie niespełniające żadnych norm emisji, do końca 2025 r. kotły 5-letnie, z kolei do końca 2027 r. kotły 3. i 4. klasy.